Yavru Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir? - Petizone
Yavru Kedi Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Yavru Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

İçindekiler

Kediniz doğum yaptığında veya henüz yavru olan bir kedi sahiplendiğinizde, kedinin cinsiyetini merak etmeniz gayet doğaldır. Yetişkin kedilerde basitçe kuyruk altına bakarak yapılan cinsiyet tespiti, henüz cinsel organları oldukça küçük olan yavru kedilerde fazlasıyla aynı şekilde kolay değildir. Bu nedenle dişi zannederek isim verdiğiniz bir kedi sonradan erkek çıkabilir veya tam tersi bir durum söz konusu olabilir. Fakat bütün zorluklara rağmen yavru kedinin cinsiyetini anlamak için uygulayabileceğiniz birkaç teknik bulunur. O halde, yavru kedi cinsiyeti nasıl anlaşılır, açıklamaya başlayalım!

Kedilerin Cinsiyeti Doğduğunda Anlaşılır Mı?

Yavru kediler belirli bir cinsiyetle doğarlar fakat cinsel organlar henüz belirgin olmadığından cinsiyet tespiti için en az 6 ila 8 hafta beklenilmesi önerilir. Bu nedenle 6 haftadan küçük bir kedi sahiplendiğinizde onun cinsiyetini belirlemek için sürekli kontrol etmeniz pek doğru bir yaklaşım olmaz. Aksine, kedi ne kadar küçükse cinsiyet kontrolü için elinize aldığınızda da o kadar fazla zarar görme riski taşır.

Eğer “ kedilerin cinsiyetini nasıl anlarız” diye merak ediyorsanız, olası bir yönteme başvurmadan önce şu önemli konulara göz atmanız önerilir:

  • Çok küçük yavru kediler belirli süre anne sütüne gereksinim duyar ve vücut direncini anne sütündeki proteinlerden karşılar. Bu nedenle zorunda kalmadıkça kedileri çok küçük yaşta annelerinden ayırmamalısınız.
  • Annesinden uzaklaşmak zorunda kalan yavru bir kedide cinsiyet kontrolünden önce sağlıklı beslenme ve bakım gereksinimlerini karşılamalı, mutlaka iç ve dış parazit de dahil olmak üzere yavru kedi aşı takvimi hakkında veterinerinizden bilgi almalısınız.
  • Kedi 6 haftalık olana kadar onu elinizde çok fazla çevirmemeli ve tutarken nazik olmalısınız.
  • Cinsiyet öğrenmek için kedinin kuyruğunu zorla kaldırmaya ve cinsel bölgesine dokunmaya çalışmamalısınız. Bu tür yaklaşımlar kedinin zaten hassas olan vücut sağlığı adına tehlike taşır ve yeni olduğu bir ortamda daha fazla baskı veya stres hissetmesine yol açabilir.

Kedinin cinsiyetini kesin olarak öğrenmek ve bu esnada ona rahatsızlık vermemek için yapabileceğiniz en doğru şey sadece beklemektir. Ancak her ihtimale karşı konu hakkında veterinerinizden destek almayı da tercih edebilirsiniz.

Yavru Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Küçük yavru kedilerde cinsiyet belirlemek sandığınızdan zor olabilir çünkü kedilerde cinsel organların belirginleşmesi 8 haftayı bulabilir. Bu süreden önce kedinin cinsiyetini öğrenmek için bir takım yöntemler deneseniz bile, ilerleyen aşamada tespitinizde yanılma ihtimali her zaman söz konusudur. Ayrıca 8 haftadan küçük kedilerin, ileride sağlıklı yetişkinlere dönüşmeleri için bu erken evreyi anneleri ve kardeşleri ile birlikte geçirmeleri önerilir. 

Bu nedenle evinizde doğum yapan bir kedinin yavruları ile ilgilenmeden önce aileye zaman vermeniz, yavruların kendi başlarına yürüyerek size ve ev ortamına adapte olmalarını beklemeniz çok daha doğrudur. Çünkü kimi zaman anne kediler, erken evrede insanlar tarafından çok okşanan yavrularını yuvaya almakta zorlanabilmektedir. Özetle, henüz 6-8 haftadan küçük ve annesinden bakım gören yavru kedileriniz varsa, bu kedilerin cinsiyetini öğrenmek için ekstra çaba sarf etmemeniz, ailenin rahatını ve düzenini bozmamanız tavsiye edilir.

Genç Yavrularda Cinsiyet Nasıl Belirlenir?

8. haftadan sonra yavaş yavaş yuvadan çıkarak sizi ve bulunduğu ortamı tanımaya çalışan bir yavru kedi söz konusu olduğunda, “kedinin cinsiyeti nasıl anlaşılır” diye merak ederek bazı temel kontrol yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bu haftalardan sonra kedideki cinsiyet çok daha kolay şekilde tespit edilir ancak bu kontrolü kediye minimum rahatsızlık vererek yapmak için onun doymasını ve rahatlamasını bekleyebilirsiniz. Karnı doyan kediler, kendilerini hem daha rahat hissederler hem de daha sakin olurlar. 

Cinsiyet kontrolü için kedinin kuyruğunu yavaşça kaldırarak arkasına bakmanız yeterli olur. Anüs ile genital açıklık arasındaki mesafe ve genital açıklığın şekli cinsiyeti anlamanızı sağlar.

  • Genital bölge yuvarlak şekilli ise içinde penis bulunur ve bu durum kedinin erkek olduğunu gösterir. 
  • Genital bölgenin şekli düz bir çizgiyi andırıyorsa bu kısım vajinayı tanımlar ve kedinin dişi olduğunu gösterir. 
  • Dişi kedilerde genital bölge ve anüs arasındaki mesafe erkeklere göre çok daha azdır.
  • Erkek kedilerin penisinin dışarıdan bakınca görünmez olması sizi yanıltan bir etmen olabilir fakat penisin içeride saklanması olmadığı anlamına gelmez. Penis içeride saklanıyor olsa bile bunu elle kontrol etmemeniz, sadece gözle bakarak karar vermeniz çok önemlidir. Aksi halde kedi cinsel organını tahriş edebilirsiniz.
  • Kimi zaman kedilerdeki tüy rengi de cinsiyet tespitinde kullanılabilir. Genellikle turuncu, siyah ve beyaz renkli kediler dişidir. Erkek kediler ise daha çok tek veya iki renkli olur. Ancak her durumda istisnalar bulunur, bu nedenle tüy rengi ile kontrol her zaman sizi kesin sonuca ulaştırmayabilir, kimi dişi kediler de sadece tek renk tüylere sahip olabilir. 

Cinsiyet tespitini kediye zarar vermeden ve en doğru şekilde yapmak için her zaman uzman bir veterinerden destek alabileceğinizi unutmayın!

Bu Gönderi Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Paylaşılanlar

Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız
Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?
Kedilerde Karma Aşı
Kedilerde Karma Aşı Neden Önemlidir?
kopekler-kac-gunde-dogurur
Köpekler Kaç Günde Doğurur?
Kedilerde Ateşlenme
Kedilerde Ateşlenme: Kedilerin Ateşi Nasıl Düşer?
Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler
Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler
Kedilerin Çıkardığı Sesler
Kedilerin Çıkardığı Sesler Ne Anlama Gelir?
Kedilerde Gebelik
Kedilerde Gebelik Süreci ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Kedilerde Kızgınlık Dönemi
Kedilerin Kızgınlık Dönemi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
Kedilerde Depresyon Belirtileri
Kedilerde Depresyon: Belirtileri, Tanıma ve Tedavi Yöntemleri
Köpekleri Kenelerden Nasıl Koruruz?
Köpekleri Kenelerden Nasıl Koruruz?

Son Paylaşılanlar