Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler - Petizone
Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler

Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler

İçindekiler

Köpekler, kedilerin aksine standart mamanın yanı sıra birçok farklı besin maddesi tüketebilirler. Ev yemekleri, çeşitli sebze ve meyveler, kimi zaman atıştırmalıklar bile köpeklerin favori yiyeceklerinden olabilir. Bu durum sizin de yaşadığınız sık bir durum ise; her ne kadar kimi zaman komik ve eğlenceli olsa da sağlık açısından risk taşıyan yiyecekleri bilmeniz önemlidir. Böylece onun hoşuna giden sağlıklı atıştırmalıklar bulabilir ve onu şımartmak istediğiniz zamanlarda bu yiyeceklere yönelebilirsiniz. Ayrıca birçok zehirlenme ve besin alerjisi gibi tehlikeli durumları da kolayca önleyebilirsiniz. O halde Köpek muz yer mi, gibi köpek sahiplerinin sık araştırdığı sorulara yanıt vererek başlayalım!

Köpekler Meyve ve Sebze Yiyebilir Mi?

Dengeli ve besleyici bir köpek maması, köpeğin meyve ve sebzeden edineceği besin maddelerinin büyük bölümünü karşılamaya yeterlidir. Dolayısıyla sağlıklı bir köpek diyetinde meyve ve sebzelere gerçekten ihtiyaç da yoktur. Öte yandan; taze beslenen ve ek vitamin, mineral gereksinimi olan köpeklere, ufak porsiyonlarla farklı besinler tattırmak sorun değildir. Yine de bu aşamada olası riskleri önlemek ve en besleyici gıdaları bulabilmek için veterinerinizin talimatlarını değerlendirmeniz gerekir. Çünkü kimi meyve ve sebzeler, küçük porsiyonlarla tüketildiğinde, köpeğinizdeki hidrasyon, sindirim ve boşaltım gibi fonksiyonları desteklemenizi kolaylaştırabilir.

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler Nelerdir?

Köpekler oldukça meraklı canlılardır ve ihtiyaçları olmasa bile sizin yediğiniz şeyleri tatmak isteyebilirler. Söz konusu meyve olduğunda, ona neyi verip neyi vermemeniz gerektiğini öğrenerek aşırı merağın sağlık açısından risk oluşturmasını önleyebilirsiniz. Köpeklerin yemsinde problem olmayan meyvelerden bazıları şunlardır:

 • Elma
 • Karpuz
 • Muz
 • Kavun
 • Salatalık
 • Yaban Mersini
 • Ahududu Çilek
 • Mango
 • Şeftali
 • Armut
 • Portakal
 • Ananas

Bu meyveler dengeli şekilde tüketildiğinde hem köpeğinizin merakını gidermenize hem de vücut sağlığını korumanıza katkı sağlayabilir. Fakat her köpek hassasiyet bakımından farklıdır. Dolayısıyla köpek çilek yer mi gibi sorulara yanıt verirken, köpeğinizdeki semptomları gözlemeli ve alerjen potansiyelini her zaman dikkate almalısınız. Bu tür risklerden korunmak için tattırma işini ilk önce ufak miktarlarda yapabilir, ardından gıda intoleransı bulgularını kontrol edebilirsiniz.

Köpeklerin Yiyebileceği Sebzeler Nelerdir?

Meyvelerin yanı sıra köpeklerin yiyebileceği birçok sebze çeşidi de bulunur. Özellikle vitamin ve antioksidan yönünden zengin olan bazı sebzeler kontrollü tüketildiğinde köpek vücut sağlığını olumlu etkileyebilir. Köpeklerin ölçülü tüketmesinde sorun olmayan sebzelerden bazıları şunlardır:

 • Brokoli
 • Havuç
 • Patates
 • Brüksel lahanası
 • Kereviz
 • Bezelye

Bu tip sebzeler, köpeğinize ekstra vitamin kaynağı olarak vücut sağlığını destekleyebilir. Havuç gibi yüksek lif içeriğine sahip sebzeler sindirimi kolaylaştırırken, yeşil yapraklı sebzeler kalp sağlığını koruyabilir. Fakat sebze tüketiminde de meyve tüketiminde olduğu gibi porsiyon kontrolü sağlamanız, patates benzeri sebzeleri mutlaka pişirdikten sonra vermeniz önemlidir. Bu tip sebzelerin hazır ve konserve olmamasına da özen göstermelisiniz. Çünkü haşlanmış bezelye gibi konserve gıdalarda şeker miktarı normalden fazladır ve bu durum hem kan şekeri hem kilo kontrolü açısından risklidir.

Özetlemek gerekirse; dengeli bir köpek diyetinin mineral, vitamin, protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ bakımından yeterli olması gerekir. Kaliteli bir kuru mama, ödül mamaları ve yaş mamalar genellikle köpeğinizin besin ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Vitamin ve mineral ihtiyacı ise her zaman takviye gıda desteği ile giderilebilir. Ancak köpeğinizin merakını gidermek için veteriner hekiminize danışarak çeşitli meyve ve sebzeleri beslenme planına eklemek isteyebilirsiniz. Elbette köpekler şeftali yer mi gibi sık araştırılan sorulara yanıt ararken, köpeğinizin özel durumunu ve köpek ishali gibi vücut tepkilerini de göz önünde bulundurmalısınız. Böylece onun sağlığı ve konforu için en doğru seçimleri yaparak yaşam şartlarını iyileştirebilirsiniz.

Bu Gönderi Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Paylaşılanlar

Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız
Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?
Kedilerde Karma Aşı
Kedilerde Karma Aşı Neden Önemlidir?
kopekler-kac-gunde-dogurur
Köpekler Kaç Günde Doğurur?
Kedilerde Ateşlenme
Kedilerde Ateşlenme: Kedilerin Ateşi Nasıl Düşer?
Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler
Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler
Kedilerin Çıkardığı Sesler
Kedilerin Çıkardığı Sesler Ne Anlama Gelir?
Kedilerde Gebelik
Kedilerde Gebelik Süreci ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Kedilerde Kızgınlık Dönemi
Kedilerin Kızgınlık Dönemi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
Kedilerde Depresyon Belirtileri
Kedilerde Depresyon: Belirtileri, Tanıma ve Tedavi Yöntemleri
Köpekleri Kenelerden Nasıl Koruruz?
Köpekleri Kenelerden Nasıl Koruruz?

Son Paylaşılanlar