Köpekler Kaç Günde Doğurur? - Petizone

Köpekler Kaç Günde Doğurur?

İçindekiler

Gebelik her canlı için bakım gerektiren stresli bir süreçtir. Bu süreci halihazırda hassas geçiren köpeğiniz için yapacağınız bazı hayat değişiklikleri onun fiziksel ve zihinsel konforunu ciddi anlamda artırabilir. Hamileliğin kesinleşmesi ile birlikte ev ortamını yavaş yavaş yavrulara hazırlamanız, aynı zamanda annenin sağlığını göz önünde bulunduracak seçimler yapmanız gerekir. Bu yazımızda “Köpekler kaç ayda doğurur” konusunu açıklayacak ve gebelik sürecinde dikkat etmeniz gerekenlere değineceğiz.

Köpekler Kaç Günde Doğurur?

Köpeklerde hamilelik, beslenmeden bakıma özen isteyen ve mutlaka düzenli veteriner kontrolü gerektiren hassas bir süreçtir. Hamile bir köpeğin ilgiye ve bakıma ihtiyacı her zamankinden fazladır. Tek seferde çoklu doğum yapan köpeğiniz için bu süreci hafifletmenin en kolay yolu ise köpek hamileliği konusunda bilgi edinmektir.

Köpeklerde hamilelik süresi ortalama 2-2,5 aydır. Kesin süre ise birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Bunun temel sebebi çiftleşmenin ardından döllenmenin tam olarak ne zaman gerçekleştiğinin bilinmemesidir. Çünkü çiftleşme sonrası döllenme her zaman anında gerçekleşmez ve spermin dişi köpek yumurtasına ulaşması 48 saati bulabilir. Bu durum köpeğin ne zaman hamile kaldığını belirlemeye engeldir. Ayrıca köpeğin yaşı, ırkı, yaşam ve sağlık koşulları gibi bir dizi parametre de gebelik süresinin uzayıp kısalmasında etkilidir.

Köpeklerde Gebelik ve Doğum Süresini Etkileyen Faktörler

Gebelik ve doğum her köpek için benzersiz şekilde ilerler. Ortalama değerler mevcut olsa da her köpek fizyolojik ve yapısal açıdan oldukça farklıdır. Bu durum hem gebeliğin gidişatını hem de doğum süresini yakından etkiler. Dolayısıyla “Köpek kaç ayda doğurur” sorusunun tek bir yanıtı olmadığı gibi süreci hangi faktörün ne kadar etkilediği de tam olarak bilinmez. Ancak genel olarak bu değişiklik üzerinde etkisi olduğu düşünülen faktörlerin başında şunlar gelir:

Yaş ve Sağlık Durumu

Dişi köpeklerin cinsel olgunluğa ulaşması yaklaşık 6 ayı bulur. Küçük ırklar için bu süre 4 aya kadar inebilir. Fakat ırktan bağımsız olarak en sağlıklı doğum için köpeğin ilk kızgınlık evresini atlatması ve sonraki dönemde çiftleştirilmesi önerilir. genel sağlık durumu iyi olan ve cinsel olgunluğa erişen bir dişi köpeğin yaklaşık 63. günde doğum yapması beklenir. Fakat köpeğin yaşının az veya fazla olması süreyi değiştiren önemli bir etmendir. Özellikle fazla büyük veya küçük yaşlı köpekler için doğum sakıncalı olabilir. Genel sağlık durumu elverişli olmayan köpekler için de benzer durum söz konusu olabilir ve buna bağlı olarak erken doğum veya düşük riski artabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için kısırlaştırma operasyonu hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz.

Kalıtsal Faktörler

Gen faktörü köpekteki doğum süresini yakından etkiler. Aile öyküsündeki bu farklılaşma doğumun beklenenden çabuk veya geç gerçekleşmesine sebebiyet verebilir. Ancak önceki faktörün aksine bu durum sadece köpeğin kalıtsal özelliklerini yansıttığından doğal karşılanabilir.

Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme köpek sağlığını ilgilendiren birçok durum üzerinde etkilidir. Beslenmenin yetersiz olması gebeliğe bağlı riskleri artırırken, dengeli ve yeterli olması sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlar. Süreç içinde köpeğin düzenli veteriner kontrollerine tabi tutulması, olası vitamin ve mineral eksikliklerini belirleyerek önlem almaya yardımcıdır. Böylece yavruların gerekli besinleri alarak zamanında gelişmesi sağlanır ve anne sağlığı korunmuş olur. Sonuç olarak gebelik ve doğum beklenen normal zaman aralığı içinde gerçekleşir. Bu nedenle gebelik sürecinde köpeğiniz için normalden farklı bir diyet planı oluşturmanız ve veteriner önerisiyle özel mamalara yönelmeniz gerekebilir.

Bunların yanı sıra; köpeğin daha önce doğum yapıp yapmadığı, kaç yavru doğuracağı ve ırkı gibi konular da gebelik süresini değiştirir. Örneğin; yavru sayısının fazla olması halinde, rahimde az alan kalacağından doğum beklenenden çabuk gerçekleşebilir. Benzer şekilde küçük ırklar da büyük ırklara göre daha hızlı doğum yapabilir. Bu tür veriler hakkında kesin bilgi almak için veterinerinize danışabilirsiniz.

Küçük, Orta ve Büyük Irk Köpekler Kaç Günde Doğurur?

Köpek ırkı, gebelik ve doğum sürecinde belirleyicidir fakat tek belirleyici etmen değildir. Genellikle küçük ırklar, büyük ve orta ırklara kıyasla hem daha çabuk ergenliğe girer hem de daha kısa bir hamilelik süreci geçirir. Bunun nedenlerinden biri, küçük ırk vücut gelişiminin daha hızlı tamamlanması ve rahim genişliğinin az olmasıdır. Dolayısıyla orta ve büyük ırk köpeklerde gebelik süresi 70 güne kadar çıkabilir. Aynı zamanda bu köpeklerde yavru sayısı da daha fazla olabilir. Elbette ırk gebeliği tek başına değiştirme gücüne sahip değildir ve çevresel etmenler, aile öyküsü, hormon dengesi gibi etmenler ile birlikte değerlendirilmelidir.

Köpeklerde doğum için net bir tarih bulunmasa da genellikle ırktan bağımsız olarak hamileliğin 56. ila 70. günü arası bir tarihte gerçekleşmesi beklenir. Süreç içinde gebe köpeğinizin fiziksel değişimini incelemek de yaklaşan doğuma daha çabuk hazırlanmanızı sağlayacaktır. Örneğin; ilk 20 gün, dışarıdan baktığınızda köpeğinizde belirgin bir fark gözlememeniz normaldir. Özellikle 3. haftadan itibaren yavru gelişimi hızlanır ve anne karnı büyüme başlar. İlk 2 ayın tamamlanması ile birlikte ise doğum yaklaşmış demektir. Bu nedenle hamile köpeğinizin her an doğum yapabileceğini bilerek hareket etmeniz ve gerekli hazırlıkları erken tarihte tamamlamanız önerilir. Düzenli kontroller ve tetkikler sayesinde veterinerinizden yaklaşan doğum hakkında daha kesin bilgiler alabilir ve köpeğinizin sağlığını kontrol altında tutabilirsiniz.

Bu Gönderi Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Paylaşılanlar

Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız
Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?
Kedilerde Karma Aşı
Kedilerde Karma Aşı Neden Önemlidir?
kopekler-kac-gunde-dogurur
Köpekler Kaç Günde Doğurur?
Kedilerde Ateşlenme
Kedilerde Ateşlenme: Kedilerin Ateşi Nasıl Düşer?
Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler
Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler
Kedilerin Çıkardığı Sesler
Kedilerin Çıkardığı Sesler Ne Anlama Gelir?
Kedilerde Gebelik
Kedilerde Gebelik Süreci ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Kedilerde Kızgınlık Dönemi
Kedilerin Kızgınlık Dönemi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
Kedilerde Depresyon Belirtileri
Kedilerde Depresyon: Belirtileri, Tanıma ve Tedavi Yöntemleri
Köpekleri Kenelerden Nasıl Koruruz?
Köpekleri Kenelerden Nasıl Koruruz?

Son Paylaşılanlar