Köpekler Evde Yalnız Kalabilir Mi? Ne Kadar Kalabilir? - Petizone
Köpekler Evde Yalnız Kalabilir mi?

Köpekler Evde Yalnız Kalabilir Mi? Ne Kadar Kalabilir?

İçindekiler

İnsanın en yakın arkadaşı olarak da bilinen köpeklerin, modern yaşam gereksinimleri sebebiyle evde yalnız kalması normal karşılanabilir. Yetişkin köpeklerin düzenli bakım ile günün belirli kısmını tek başına geçirmesi sorun olmasa da söz konusu yavru köpek olduğunda bu sürenin çok daha kısa tutulması gerekir. Nitekim, henüz kendi ihtiyaçlarını gideremeyen yavru köpekler tek başına kaldıklarında sağlık açısından riskli durumlara düşebilirler, yetişkin köpekler ise uzun süre yalnız kalmaya bağlı stres, kaygı bozukluğu, depresyon gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Peki köpekler evde yalnız kalabilir mi ve optimum yalnız kalma süresi nedir?

Köpekler Evde Yalnız Kalabilir mi?

Köpek bakımı, birçok evcil hayvanın aksine daha fazla özen isteyen bir iştir. Çünkü insan davranışlarından kolay etkilenen köpekler, yetersiz veya özensiz bakım sebebiyle hızla depresyona girerek mutsuz olabilirler ve buna bağlı açlık, yetersiz beslenme, mutsuzluk gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu nedenle genel olarak yetişkin bir köpeği, evde belirli süre tek başına bırakmada herhangi bir sıkıntı olmasa da bu sürenin çok uzatılmaması gerekir. Örneğin; tuvalet ihtiyacının giderilmesi, varsa özel ilaçların kullanımı ve kontrollü beslenme gibi önemli durumlar ancak gözetim halinde sürdürülebilir. 

Bununla birlikte köpeği yalnız bırakma süresi ırka, yaşa, sağlık durumuna ve evde başka bir köpek olup olmamasına göre değişir. Genel olarak ise 6-8 saatten uzun süreli yalnızlık pek risk sebebiyle önerilmez, dolayısıyla tatil gibi uzun süreli planlara mutlaka köpeklerin de dahil edilmesi, sürecin onları tek başına bırakmayacak şekilde ayarlanması gerekir. Bu aşamada köpeği evde yalnız bırakmadan önce evde yapılabilecek birkaç düzenleme sürenin sağlıklı geçirilmesine yardımcı olabilir:

 • Yeterli miktarda temiz mama ve su bırakmak
 • Sağlığa zararlı deterjan gibi temizlik maddelerini ve çikolata, üzüm, soğan, sarımsak gibi yiyecekleri ortadan kaldırmak
 • Tezgah üstündeki eşyaları yeniden düzenlemek ve kesici aletleri veya kırılabilecek eşyaları ulaşamayacağı bir yerde tutmak
 • Evde çöp bırakmamak
 • Girmesini istemediği alanlara barikat kurmak
 • Canı sıkılmaması için en sevdiği oyuncaklarını ortada bırakmak
 • Ona enerjisini atabileceği serbest ve rahat bir alan sunmak
 • Midesini rahatsız edebilecek bitki türlerinin bulunduğu odaları kilitleyip kapatmak
 • Yedek ev anahtarını güvenilir birine bırakmak

Günlük iş veya okul rutinleri sebebiyle yalnız kalan köpeklerin, bu süreyi nasıl geçirdiğini anlamaması için bu gibi önlemleri almak önemlidir. Doğru önlemler ve düzenli bir bakım ile köpeğinizi tek başına kalmaya alıştırabilirsiniz ancak eve geldikten hemen sonra onunla oynamanız ve tuvalet, beslenme, ilaç kullanımı gibi temel ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. 

Yavru Köpekler Evde Ne Kadar Süre ile Yalnız Kalır?

Her köpeğin evde yalnız kalabileceği ideal süre farklıdır, yavru köpeklerde bu süre oldukça düşüktür. Dolayısıyla evde yavru bir köpeğiniz varsa onu tek başına bırakmadan önce bir kez daha düşünmeniz gerekebilir. Yavru köpeklerin mesaneleri yetişkin köpeklere kıyasla oldukça küçüktür, ayrıca birçok yavru köpek henüz tuvalet eğitimini tamamlamamış durumdadır. Bu sebeple yalnız kaldıklarında ortalığı pisletme potansiyelleri oldukça yüksektir. Henüz gelişim evresinde olan yavru köpekler, her şeyle oynama eğiliminde olduklarından zararlı veya riskli durumları da anlayamayabilirler ve hem kendilerine hem eve zarar verebilirler. 

Zamanla büyüyen köpeğin günlük ihtiyaçları da buna göre artış gösterecektir, yavruluktan yetişkinliğe kadar geçen sürede evde yalnız geçirilecek saat aralığı yaklaşık olarak şöyle planlanabilir:

 • 8-10 haftalık yavru köpekler, tuvaletini tutmayı öğrenene kadar en fazla 1 saat yalnız bırakılmalıdır.
 • Mesane ihtiyacı köpeğin ırkına ve boyutlarına göre değişebilir, büyüme evresinde düzenli tuvalet kontrolü yapılarak köpeğin ne kadar süre tuvaletini tutabildiği gözlemlenebilir.
 • Genel olarak yavru köpeklerde tuvalet tutma süresi her ay 30 ila 60 dakika artırılabilir. Örneğin; üç aylık bir köpek 2-3 saatte bir tuvalete çıkma gereksinimi hissedebilir, evde yalnız kalma süresi de bu değer üzerinden belirlenebilir.
 • 6 aydan küçük köpekler tuvaletlerini uzun süre 4-6 saate kadar tutabilirler ancak diğer hem stresten hem de diğer birçok durumdan kötü etkilenebilirler. Bu nedenle 6 aydan küçük köpeklerin 2-3 saatten fazla yalnız bırakılmaması önerilir.
 • 6-18 ay arası dönemde köpeğin evde yalnız kalma süresi yavaş yavaş artırılabilir ve 6-8 saate kadar çıkarılabilir.

Bütün bunlara bağlı olarak “Yavru köpek evde yalnız kalır mı” sorusuna doğrudan yanıt vermeden önce köpeğin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak ve mutlaka güvenlik önlemlerini alarak hareket etmek gerekir. Süreci en sağlıklı ve doğal şekilde tamamlamanız için ilk önce veteriner hekime danışmanızda fayda bulunur.

Yetişkin Köpekler Evde Ne Kadar Süre ile Yalnız Kalır?

Yavruluk dönemini geriden bırakan köpekler günün bir bölümünü evde yalnız geçirebilirler, bu süre düzenli eğitim ve alıştırma sayesinde 8-10 saate kadar çıkabilir. Ancak bundan uzun süreli yalnızlıklarda mutsuzluk, stres, anksiyete başta gelmek üzere pek çok psikolojik sorun riski doğar. Yetişkin bir köpeği evde tek başına bırakırken ona bunu doğal bir süreç olarak göstermek ve eve gelince mutlaka bakım ihtiyaçlarını gidererek onunla kaliteli vakit geçirmek gerekir.

Yine de bazı özel durumlarda evde kalma süresinin yeniden gözden geçirilmesi önemlidir. Örneğin; yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyan köpekler ile hastalığı olan köpekler, genellikle özel bir diyete ve ilaç kullanımına tabidir. Kimi zaman ise hareket kısıtlılıkları sebebiyle mamaya, suya veya tuvalete gidemeyecek durumdadır. Bu tür sağlık risklerinin varlığında köpeğin 1-2 saatten fazla bırakılmaması, bırakılacaksa bile belirli aralıklarla kontrol edilmesi hem fiziksel hem mental sağlığı adına son derece önemli bir konudur. Nitekim yaşlı, yorgun veya hasta köpekler psikolojik olarak daha kırılgan yapıdadır ve yalnız kaldıklarında depresyona girerek diğer sağlık sorunları için potansiyel risk taşıyabilirler.

Bu nedenle köpeğinizi yalnız bırakmadan önce değerlendirmeniz gereken birçok parametre bulunur. Onun sağlıklı ve mutlu olması adına bütün tatil, gezi ve iş planlarınızı önceden yaparak hareket etmeniz önerilir.

Bu Gönderi Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Paylaşılanlar

Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız
Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?
Kedilerde Karma Aşı
Kedilerde Karma Aşı Neden Önemlidir?
kopekler-kac-gunde-dogurur
Köpekler Kaç Günde Doğurur?
Kedilerde Ateşlenme
Kedilerde Ateşlenme: Kedilerin Ateşi Nasıl Düşer?
Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler
Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler
Kedilerin Çıkardığı Sesler
Kedilerin Çıkardığı Sesler Ne Anlama Gelir?
Kedilerde Gebelik
Kedilerde Gebelik Süreci ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Kedilerde Kızgınlık Dönemi
Kedilerin Kızgınlık Dönemi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
Kedilerde Depresyon Belirtileri
Kedilerde Depresyon: Belirtileri, Tanıma ve Tedavi Yöntemleri
Köpekleri Kenelerden Nasıl Koruruz?
Köpekleri Kenelerden Nasıl Koruruz?

Son Paylaşılanlar