Kediler Neden Isırır? Kedilerde Isırma Nasıl Engellenir? - Petizone
Kediler Neden Isırır? Kedilerde Isırma

Kediler Neden Isırır? Kedilerde Isırma Nasıl Engellenir?

İçindekiler

Kedilerde ısırma yaygın görülen bir davranıştır ve birçok sebebe bağlı olarak yaşanabilir. Genellikle ısırma agresiflik ile eşleştirilen bir tepki olsa da her zaman durum böyle değildir ve kimi kediler için sevgi gösterme veya oynama şekli olabilir. Doğal avcılık yeteneğine sahip olan kediler karşı tarafın canını acıttıklarının farkına varmadan ısırarak çeşitli olaylara tepki veriyor da olabilirler. Bu nedenle “Kedim koluma sarılıp ısırıyor” diye şikayet eden kedi sahiplerinin farklı sinyallere karşı açık olması ve kedideki davranış değişikliklerini takip etmesi önerilir.

Yetişkin & Yavru Kedilerde Isırma Nedenleri

Kedilerde ısırma özellikle yavruluk döneminde karşılaşılan bir davranıştır çünkü bu dönemde, diğer duyuları henüz tam gelişmeyen kediler çevreleriyle ısırarak iletişim kurmaya çalışırlar. Çoğu yavru kedinin hayatta kalma ve beslenme yeteneklerini geliştirmeye çalıştığı yavruluk dönemi, aynı zamanda kardeşleri ve arkadaşları ile sosyalleştiği bir dönemdir. Bu nedenle ısırmanın tehditkar ve zarar verici bir eylem olduğu yavru kediler tarafından hemen anlaşılmaz. Zamanla annesinden eğitim alarak yetişkinliğe erişen kedilerde ısırma eylemi kısa sürede son bulunur. Fakat birçok kedi, henüz bu eğitimi almadan ve ısırmanın yanlış bir davranış olduğunu öğrenmeden sahiplendirildiğinden, kedi ısırması yetişkinlik döneminde de devam edebilir. Bu durum genellikle kedinin ısırmayı oyun oynama olarak sanmasından kaynaklanır ancak yetişkinlik dönemindeki bir kedinin ısırması, yavru kedininki gibi sevimli değildir ve ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

“Yetişkin kediler neden ısırır”, denildiğinde akla gelebilecek diğer yaygın nedenler arasında ise şunlar gösterilebilir:

  • Birçok kedi tehlike hissettiği veya alanına müdahale edildiğini anladığı zaman güç göstergesi olarak karşısındaki kişiyi ısırabilir.
  • Daha önce benzer davranışlardan rahatsız olmuşsa geçmiş travmalar sebebiyle agresif tepkiler verebilir. Örneğin; dayak yiyen veya şiddet gören kediler, bazı normal olaylar ve el hareketleri karşısında irkilerek ısırabilir.
  • Kimi durumlarda ısırma sebebi oyun oynama ve sosyalleşme olabilir, kimi durumlarda  sevilme ve mırlama esnasında da ısırma yaşanabilir.
  • Ağız ve ağız içi yaralanmaları kedilerde en zor fark edilen sağlık sorunlarındandır. Bu nedenle acı çeken bir kedi, sevilme esnasında ısırarak sorunu göstermeye çalışabilir. 
  • Bir şeye kızan, sinirlenen, eve yeni kedi veya bebek gelmesi gibi durumlardan rahatsız olan kediler de ısırarak bu duruma tepki gösterebilir.

Kedilerde ısırmanın birçok sebebi vardır ve gözlenen diğer bulgular ana nedeni anlamada etkilidir. Örneğin hırlama gibi ek davranış değişikliklerinin varlığında kedinin sinirli olduğu veya acı çektiği düşünülebilir. Ancak kedide hırlama nedenleri de değişkendir ve iyi analiz edilmelidir. Her durumda kedinizde beklenmedik bir davranışa rastlarsanız acil veteriner hekim kontrolüne başvurabileceğinizi akılda bulundurabilirsiniz.

Kedilerin Isırması Nasıl Engellenir?

Kedi ısırması, yavruluk ve yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkmasına bağlı olarak farklı şekillerde engellenebilir. Genellikle kızgın ve tedirgin kedilerdeki ısırma durumları, ortamdaki stresli olayların varlığına bağlıdır ve bu stres unsurlarının giderilmesi ile ortadan kaldırılabilir. Isırma, yaralanma ve hastalık gibi durumlarda ise acıya bağlı geliştiğinden kedinin uygun tedavi ile iyileştirilmesi sonunda kendiliğinden geçer. Ancak özellikle yavruyken sahiplenilen ve ısırmanın ne demek olduğunu anlamayan bir kedide, bu davranışın alışkanlığa dönüşmesini engellemek için yapılabilecek bazı şeyler vardır. Bu aşamada kedi sahiplerinin, anne yerine geçerek ilgili eğitimi kediye vermesi gerekir.

Her kedinin karakteri ve olaylara verdiği tepkiler farklıdır. Dolayısıyla “Kedilerde ısırma nasıl engellenir” sorusunu yanıtlamadan önce mevcut ek semptomlar, hastalık ve yaralanma bulguları ve çevresel stres unsurları irdelenmelidir. Bunların elenmesi halinde kedilerde ısırmayı engellemek için denenebilecek yöntemlerden bazıları şunlardır:

Oyun Sınırlarını Kabul Ettirmek

Henüz ısırmanın ne demek olduğunu bilmeyen yavru kedilerde ısırma davranışını pekiştirmemek önemlidir. Bunun için eğitime hemen başlanmalı ve öncelikle kabul edilebilir oyun sınırları üzerinde çalışılmalıdır. Örneğin; parmakları kedinin başı üzerinde sarkıtarak oynatmamak ve ısırmayı teşvik etmemek gerekir. Eğer kedi oyun sırasında ısırırsa bağırarak acı çektiğinizi ifade edebilir ve elinizi geri çekerek ona bunun yanlış olduğunu gösterebilirsiniz. Ancak bu esnada hiçbir zaman ona vurmamalı veya su sıkarak korkutmamalısınız, aksi halde ısırmayı bir savunma mekanizması olarak kullanmaya devam edebilir.

Eller Yerine Oyuncak Kullanmak

Oyun oynayan kediler genellikle nazik davranmayı unutup bir anda tırmalamaya ve ısırmaya başlayabilirler. Devreye eller ve parmaklar girdiğinde, tıpkı bir oyuncak gibi ellerinize saldırmak isteyebilirler. Bu nedenle oyun esnasında eğlenmek ve pratik yapmak için kedinize ısırabileceği, arka patileriyle saldırabileceği ve tırmalayabileceği çeşitli oyuncaklar verebilirsiniz. Bu şekilde yorulan kedi daha az saldırgan olacağından ısırma ihtimali de azalacaktır.

Ses ve Vücut Hareketlerini Denemek

Yetişkin kediler de zaman zaman saldırgan olabilir, kedi ısırır ısırmaz ona otoriter bir ses tonuyla yaptığının yanlış olduğunu ifade etmek en doğrusudur. Bu esnada hoşnutsuzluğunuzu daha çok göstermek için yüksek sesle “Hayır” diyebilir, sert bir ifadeyle gözlerine bakabilir ve ellerinizi çırpabilirsiniz. Ancak bu davranışlar genellikle agresif kediler üzerinde işe yarar, kedi uysal ise strese girmesine sebep olabilir. Bu tür kedilerde daha yumuşak yöntemler denemeniz önerilir.

Bunların yanı sıra; ısırma sonrasında kedinin beslenmemesi de önemlidir, aksi halde kedi yaptığı davranışın ödüllendirildiğini sanarak aynı hareketi tekrarlamaya devam edebilir. Isıran ve tırmalayan bir kediye dokunmayı bırakmak, agresif davranma nedenlerini araştırmak ve gerekirse kediyi kendi haline bırakarak sakinleşmesini beklemek de etkili yöntemler arasındadır. Çünkü çoğu zaman ısırma tek başına gelişmez. Birçok kedi çevresine bakışlarıyla, tüylerini kabartmasıyla, kulaklarını arkaya yatırmasıyla veya tıslamasıyla ek sinyaller verir. Bu sinyalleri gözlediğiniz bir kediye nazik davranmanız ve sinirlendiği şeyi bularak ortadan kaldırmanız önerilir. Ek tavsiyeler için her zaman veterinerinize danışabilirsiniz.

Bu Gönderi Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Paylaşılanlar

Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız
Kedilerin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?
Kedilerde Karma Aşı
Kedilerde Karma Aşı Neden Önemlidir?
kopekler-kac-gunde-dogurur
Köpekler Kaç Günde Doğurur?
Kedilerde Ateşlenme
Kedilerde Ateşlenme: Kedilerin Ateşi Nasıl Düşer?
Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler
Köpeklerin Yiyebileceği Meyve ve Sebzeler
Kedilerin Çıkardığı Sesler
Kedilerin Çıkardığı Sesler Ne Anlama Gelir?
Kedilerde Gebelik
Kedilerde Gebelik Süreci ile İlgili Bilinmesi Gerekenler
Kedilerde Kızgınlık Dönemi
Kedilerin Kızgınlık Dönemi Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
Kedilerde Depresyon Belirtileri
Kedilerde Depresyon: Belirtileri, Tanıma ve Tedavi Yöntemleri
Köpekleri Kenelerden Nasıl Koruruz?
Köpekleri Kenelerden Nasıl Koruruz?

Son Paylaşılanlar