Kediler Ekmek Yer mi?

Kediler Ekmek Yer mi? Ekmek Kedilere Zararlı Mı? 

İçindekiler

Ekmek genellikle kedilerin ilgisini çeken gıdalardan birisi değildir. Ancak merak ettikleri veya mamadan sıkıldıkları zaman farklı alternatif arayışlarında bulunabilirler. Bu zamanlarda kedinizin ekmek yediğine şahit olabilir ve aklınıza kedilerin ekmek yiyip yemedikleri sorusu takılabilir.

Kediler Ekmek Yer mi? 

Sabah kahvaltılarınızda tostunuzu yerken yanınıza yanaşan ve meraklı gözlerle size bakan küçük dostunuzun canının ekmek istediğini düşünmeniz son derece doğaldır. Ancak kediler kişilikleri gereği birçok gıdayı merak ederler. Bu merak onların ekmeği yemek istediklerinin ya da sevdiklerinin bir işareti olarak algılanmamalıdır. 

Genel olarak kediler ekmeğin tadını sevmezler. Ancak bu durum tüm kediler için geçerli değildir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de damak tatları farklılık göstermektedir.

Kediler Neden Ekmekle Beslenmemelidir? 

Ekmek yüksek miktarda karbonhidrat içeren bir besindir. Ancak kedilerin sindirim sistemleri yüksek miktardaki karbonhidratı sindirmeye uygun yapıda olmamakla birlikte yeterli enzimleri de bulunmaz. Bu sebeple kedilere ekmek verilmemesi önerilir.

Ekmek Kedilere Zararlı Mı? 

Ekmek kediler için zararlı olmamakla birlikte, fazla miktarlarda ekmek tüketmeleri durumunda sağlıksız bir diyet olacağı için genel sağlıkları üzerine olumsuz etkileri bulunur. 

Eğer ekmek yemeği seven bir kediniz varsa sade olarak bir parça yemeleri sağlıklarını olumsuz etkilemeyecektir. Ancak ekmeğin üzerine tereyağı, çikolata ya da reçel gibi eklentilerin olması kedinize zarar verir. Bu sebeple en iyisi hiç ekmek yememek olmakla birlikte eğer seviyorsa çok az miktarda verebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular:

Kediler Neden Ekmekle Beslenmemelidir?

Kedilerin ekmekten uzak tutulmasının başlıca sebebi ihtiyaç duydukları vitamin, mineral ve proteini içermemesidir. Bunun yanında sindirim sistemleri uygun olmadığı için düzenli olarak ekmek tüketen kedilerde obeziteye ve yaşlılık dönemlerinde sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Ekmek Kedileri Şişmanlatır mı?

Kedilerin enerji ihtiyaçları yüksek olmasına rağmen ekmeğin kedilere boş ve fazla enerji sağlaması nedeniyle sürekli ve bol miktarda ekmek tüketen kediler bir süre sonra karın bölgesinde yağlanma ve obezite ile karşı karşıya kalabilirler.

Ekmek Kedilerin Kan Şekerini Yükseltir mi?

Ekmeğin içerisinde basit karbonhidrat bulunur. Bu sebeple de insanlarda olduğu gibi kedilerde de kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltir. Fazla miktarda ekmek tüketen kediler diyabet riski ile karşı karşıya kalırlar.Bu sebeple şeker konusunda hassas olan kedilerin ekmeğin içi başta olmak üzere hiçbir ekmek türünü tüketmemeleri gerekir.

Sokak Kedilerine Ekmek Verilir mi?

Eğer olağanüstü bir durum söz konusu değilse sokak kedileri de ekmek ile beslenmemesi gerekir. Ekmek kediler için besleyici bir gıda olmamasının yanında birçok soruna da sebep olur. Özellikle sokak kedilerinin her zaman temiz su bulma olanakları olmadığı için ekmek yemeleri durumunda vücutları daha çok yorulur. 

Kediler peynirli Ekmek Yer mi?

Kedilerin peynir yemesi tartışılan bir konudur. Ancak az miktarda tamamen tuzsuz ve yağsız peynirleri ekmekle karıştırarak kedinize verebilirsiniz. 

Yavru Kedilere Ekmek Verilir mi? 

Gelişme döneminde ki yavru kedilerin dengeli bir diyete ihtiyaçları vardır. Ekmek ise onların vitamin, mineral, protein ve yağ ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte değildir. Bunun yanında sindirim sistemleri tam gelişmemiş olan yavru kediler daha fazla sindirim problemi ile karşılaşırlar.

Kediler Yoğurtlu Ekmek Yer mi? 

Kedilerin beslenmesinde az miktarda yoğurda yer verilebilir. Özellikle az yağlı ve kaymaksız yoğurt kedinizin beslenmenizde değişiklik yapmak istediğinizde kullanabileceğiniz bir besin grubudur. Mayalama işleminin laktozun önemli bir bölümünü giderdiği için de önemli bir kalsiyum kaynağı olarak kullanılabilir. 

Uygun yoğurdun verilmesi durumda kedilere faydası olacaktır. Çünkü yoğurt içinde bulunan kalsiyum kedilerin dişlerinin ve kemiklerinin güçlenmesini sağlarken, içerisinde bulunan potasyum ise sinir hücrelerin güçlenmesini ve enzimlerin desteklenmesini sağlar. 

Ancak kedilerin büyüdükçe laktoz intoleransı geliştirdiklerini unutmamak gerekir. Eğer gereğinden fazla yoğurt tüketilirse o zaman kedinizin ishal olması söz konusu olur. 

Son olarak kedinize verdiğiniz yoğurdun içerisinde meyve ya da şeker olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü kedilerin doğal beslenmelerinde şekere ve tuza kesinlikle yer yoktur. Bu sebeple de diyabet eğilimleri vardır. 

Kediler Sütlü Ekmek yer mi?

Kediler hakkında doğru bilinen yanlışların başında süt içebildikleri yer alır. Kedilerin sütü sevdikleri doğru olmakla birlikte kedilerin sindirim sistemlerine uygun bir besin maddesi değildir. Çünkü sütün içerisinde bulunan laktoz ve yağları parçalayabilmek için gerekli olan enzimler kedilerin sindirim sistemlerinde bulunmazlar. Hem ekmeğin hem de sütün kedilerin sindirim sistemlerine uygun olmaması sebebiyle de kedilere verilmesi doğru değildir. Eğer kedinizin beslenmesinde değişiklik olsun diye farklı bir şeyler vermek istiyorsanız o zaman süt tozu ile ekmeği deneyebilirsiniz. Sıcak su ile karıştırdığınız süt tozları kediniz için daha uygun bir seçenek olur. Ancak bunun miktarının ve sıklığının da kısıtlı olması gerekir. 

Ayrıca olağanüstü durumlarda kedinize süt vermeniz gerektiğinde su ile seyreltilmiş laktozsuz sütlerden de faydalanabilirsiniz. Sütü su ile seyreltmek kedinizin daha rahat sindirmesini sağlayacaktır. 

Bu Gönderi Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Paylaşılanlar

Köpeklerde Kısırlaştırma
Köpeklerde Kısırlaştırma Öncesi ve Sonrası
kedilerde-asi-takvimi
Yavru ve Yetişkin Kedilerde Aşılama Takvimi
Kedilerde Bit Belirtileri, Nasıl Geçer?
Kediler Bitlenir mi? Kedilerde Bit Belirtileri
kedilerde-fip-hastaligi
Kedilerde FIP Hastalığı Nedir? Belirtileri & Tedavi Yöntemleri
Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi
Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl & Ne Zaman Verilir?
Kediler Neden Isırır? Kedilerde Isırma
Kediler Neden Isırır? Kedilerde Isırma Nasıl Engellenir?
Kedilerde Kuduz Belirtileri ve Tedavisi
Kediler Kuduz Olur Mu? Kedilerde Kuduz Belirtileri
Kedilerin Salyası Neden Akar
Kedilerde Salya Akıntısı Neden Olur?
Kedim Mama & Yemek Yemiyor | Ne Yapmalıyım?
Kedim Mama & Yemek Yemiyor | Ne Yapmalıyım?
Köpeklerde Uyuz: Neden Olur, Nasıl Geçer?
Köpeklerde Uyuz: Neden Olur, Nasıl Geçer?

Son Paylaşılanlar