Kedi Piresi İnsana Geçer mi?

Kedi Piresi İnsana Geçer mi? İnsanı Isırır mı?

İçindekiler

Kedi piresi, evcil hayvan sahiplerini en çok telaşlandıran sorunlardandır. Pireler; kedi, kuş, köpek gibi canlıların kürklerinde yaşayan parazitlerdir. Bu nedenle genellikle sokak kedilerinde görülen pire sorunu, düzenli aşıların aksatılması sebebiyle kolayca ev kedilerine de geçebilir. Peki kedilerin kanını emerek yaşam kalitesini düşüren kedi piresi insana geçer mi ve pireli kedi nasıl anlaşılır?

Kedi Piresi İnsana Geçer mi?

Ortak yaşam alanını paylaştığımız kedilerin ideal sıcaklıktaki sık tüyleri, pirelerin yaşamını sürmeleri için harika ortamlardır. Bu da özellikle sokak erişimi olan kedileri pireler için muhteşem konaklara dönüştürür. Ayrıca düzenli olarak dışarı çıkan ve sokak hayvanlarını seven bizler de ne yazık ki evcil hayvanımıza pira taşıma riskine sahibiz. Dolayısıyla burada “insana kediden pire bulaşır mı” sorusunu açıklamak gerekiyor.

Pireler, kanla beslenen ve sık, uzun tüyler arasında yaşamayı seven canlılardır. Bu nedenle tüysüz ve soğuk insan teni pireler için elverişli bir yaşam alanı değildir. Ancak pireli bir kediden insanın ayaklarına veya kıyafetlerindeki iplikler arasına kısa süreliğine de olsa pire geçme tehlikesi vardır. Bu süre son derece kısadır ve gün içinde üzerine pire atlayan bir insanın bunu fark etmesi her zaman mümkün olmayabilir. Fakat, sokaktaki bir kediyi sevdikten sonra üzerine pire geçen insan, bunu fark etmeden kendi yaşam alanına ve dolayısıyla bu yaşam alanındaki halı gibi daha kıllı eşya yüzeyleri ile kedilere ya da diğer evcil hayvanlarına taşıyabilir. 

Genel olarak insan vücudu pire yaşamına uygun olmasa da bu, durumun tamamen risksiz olduğunu göstermez. Özellikle evinizde evcil hayvan besliyorsanız, sokaktaki patili arkadaşları sevdikten sonra ellerinizi ve kıyafetlerinizi dezenfekte etmeniz, olası pirelenme risklerini erkenden önlemenize yardımcı olabilir. 

Kedi Piresi İnsanı Isırır mı?

Pirelerin insan vücudunu kısa süreli taşıma aracı olarak kullandığını ve uzun süre bu vücutta yaşayamadığını öğrendik. Peki kedideki pire insanı ısırır mı?

Ne yazık ki evet, kediden insana sınırlı süreyle geçen pireler bile insan kanını emebilir çünkü pirelerin temel besin maddesi kandır. Ayrıca ışığa ve harekete aşırı duyarlı olan pireler, yakınlarından geçen canlılar üzerine atlama eğilimindedirler. Eğer pireli bir kedinin yanından geçen sizseniz sizin üzerinize atlayarak kanınızı emebilir ve yeniden eski konak canlı üzerine zıplayabilirler. Buradaki tek fark, insana geçen pirenin beslendikten hemen sonra yerini terk etmesi ve cilt üzerinde tutunamamasıdır.

Dolayısıyla kedinize veya diğer evcil hayvanlarınıza geçen pireler, size de benzer şekilde rahatsızlık verebilir ve derinizi ısırarak beslenebilir. Daha sonra aldığı bu kanla yeniden evcil hayvanın tüyleri arasına dönen pireler, üremek ve daha da çoğalmak için fazlasıyla elverişli koşullar edinirler. Bu nedenle evinizde, kendi üzerinizde veya evcil hayvanınızda pire olduğunu anladığınız anda, çeşitli önleyici tekniklere vakit kaybetmeden başlamanız gerekir. Çok hızlı şekilde üreyen pireler kısa sürede evinizi istila ederek yaşam koşullarını bir hayli düşürebilir. Nitekim tek bir dişi pireden bile, düzenli beslenme ve uygun ortam sıcaklığı sağlanması durumunda, 3-4 haftada binlerce pire oluşabilir.

Pireler Hangi Belirtilere Neden Olur?

Pireler, bazı durumlarda insanı ısıran diğer küçük parazit ve böceklerle karıştırılabilir. Ancak çok kısa sürede hızla çoğalarak on binlerce sayıya ulaşan pire problemini çözmek için müdahalenin mümkün olan en hızlı şekilde yapılması gerekir. Bunun içinse ortamdaki bazı bulguları gözlemeniz gerekebilir. Pirelenme durumunda kendinizde veya kedinizde görebileceğiniz başlıca belirtiler şunlardır:

Kaşıntı

Pire tükürüğü antikoagülan adı verilen madde yönünden zengindir. Bu madde pirenin kan akışını hızlandırarak beslenmesin kolaylaştırır. Yabancı maddeye derinin verdiği reaksiyon ise kaşıntı şeklinde olur.

Şişme ve Kızarma

Pire tarafından ısırılan bölge tahriş olarak şişer ve alerjik reaksiyon gösterir. Genellikle ısırık alanında iğne ucu büyüklüğünde kırmızı nokta oluşur. Çok küçük bir sinek ısırığına da benzetilebilen bu kızarıklıklar, zaman zaman hafif şişliklere yol açabilir. Pire sayısı ne kadar fazlaysa deri üzerinde gözlenen kırmızı noktalar ve şişlikler de o kadar fazla olur.

Rahatsızlık

Özellikle uzun süre pire ısırığına maruz kalan cilt üzerindeki rahatsızlık hissi artar. Buna bağlı olarak kaşınma, şişme, kızarıklık gibi diğer bütün belirtiler de daha fazla görülür hale gelir. Örneğin; sürekli duş alma isteği, düşen cilt kalitesi ve artan kaşıntı seviyesi buna verilecek en iyi örnekler arasındadır. Benzer reaksiyonlar kedilerde de gözlenir, nitekim pireler için geniş konağa dönüşen kediler daha sinirli ve rahatsız canlılar olurlar.

Kedi Pireleri İnsanlarda Yaşayabilir Mi?

Kedi piresinin insan vücudunda yaşamayacağını daha önce belirttik ancak bu, pirelerin insanları rahatsız etmediği anlamına gelmez. Özellikle uzun süre ve çok sayıda pireye maruz kaldığınızda hem hijyen hem sağlık açısından pek çok sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz. Pireler insanda yaşamasa da kanla beslendiklerinden tifüs, alerji, bartonella gibi birçok hastalığın size geçmesine sebep olabilirler. Bu nedenle pire belirtilerini gözlediğiniz ilk andan itibaren evinizdeki hijyen çalışmalarını başlatmanız ve kedinize dış parazit yaptırmanız gerekir. 

Düzenli olarak parazit aşısı yaptırdığınız kediler pirelere karşı korunaklıdır, dolayısıyla dışarıdan eve pire taşısanız bile bu pireler üremeye vakit bulamazlar. Ayrıca özellikle dışarıdan geldikten sonra dokunduğunuz alanları sirke ve limonla silmek de pirelerin eşyalara geçme riskini azaltır. Ancak önlem almada gecikmeniz durumunda, sadece birkaç hafta içinde pire problemini bu basit hijyen adımlarıyla engellemeniz mümkün olmayabilir. Bu durumda daha profesyonel bir destek alarak evinize ilaçlatma uygulamaları yaptırmanız gerekebilir.

Bu Gönderi Hakkında Ne Düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Paylaşılanlar

Köpeklerde Kısırlaştırma
Köpeklerde Kısırlaştırma Öncesi ve Sonrası
kedilerde-asi-takvimi
Yavru ve Yetişkin Kedilerde Aşılama Takvimi
Kedilerde Bit Belirtileri, Nasıl Geçer?
Kediler Bitlenir mi? Kedilerde Bit Belirtileri
kedilerde-fip-hastaligi
Kedilerde FIP Hastalığı Nedir? Belirtileri & Tedavi Yöntemleri
Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi
Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl & Ne Zaman Verilir?
Kediler Neden Isırır? Kedilerde Isırma
Kediler Neden Isırır? Kedilerde Isırma Nasıl Engellenir?
Kedilerde Kuduz Belirtileri ve Tedavisi
Kediler Kuduz Olur Mu? Kedilerde Kuduz Belirtileri
Kedilerin Salyası Neden Akar
Kedilerde Salya Akıntısı Neden Olur?
Kedim Mama & Yemek Yemiyor | Ne Yapmalıyım?
Kedim Mama & Yemek Yemiyor | Ne Yapmalıyım?
Köpeklerde Uyuz: Neden Olur, Nasıl Geçer?
Köpeklerde Uyuz: Neden Olur, Nasıl Geçer?

Son Paylaşılanlar